19 Δεκεμβρίου 2015 - 27 Δεκεμβρίου 2015

Εορταστικό πρόγραμμα Δεκέμβριος 2015

Tο Μουσείο Ακρόπολης θα υποδεχθεί τους επισκέπτες του στις 19, 20 και 27 Δεκεμβρίου 2015 με ευφάνταστες δράσεις για παιδιά, την Ακρόπολη φτιαγμένη με LEGO®, χαρούμενες μελωδίες και τραγούδια, κεράσματα και άλλες εκπλήξεις.

Το γούρι του Μουσείου Ακρόπολης

Το φετινό γούρι του Μουσείου Ακρόπολης σε σχέδιο της Αλεξάνδρας Τσουκαλά είναι εμπνευσμένο από την μαρμάρινη μαγική σφαίρα που βρέθηκε θαμμένη κοντά στο Διονυσιακό Θέατρο. Απεικονίζει το Θεό Ήλιο σε θρόνο, ένα λιοντάρι, ένα δράκοντα και διάφορα μαγικά σύμβολα. Η σφαίρα φαίνεται ότι χρησιμοποιούνταν σε τελετουργίες με την προσδοκία ότι η μαγική της δύναμη θα οδηγούσε στο καλό και την ευτυχία.

Χριστουγεννιάτικες και Πρωτοχρονιάτικες μελωδίες

Την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου, στις 12 το μεσημέρι, οι σπουδαστές των μουσικών συνόλων του Ωδείου Φίλιππος Νάκας θα παρουσιάσουν μια χριστουγεννιάτικη συναυλία με γνωστά έργα των Bach, Strauss, Tchaikovsky κ.ά., υπό τη διεύθυνση των Μ. Παπαπέτρου και Ν. Σαραντίδου. Στη συναυλία θα συμμετέχει και η εντυπωσιακή χορωδία του μοντέρνου τμήματος Jazz Pop Gospel Choir υπό τη διεύθυνση της Μ. Σάττι.

Την Κυριακή 27 Δεκεμβρίου, στις 12 το μεσημέρι, το ιστορικό σχήμα της Μουσικής της Πολεμικής Αεροπορίας θα παρουσιάσει ένα πρωτοχρονιάτικο εορταστικό ρεπερτόριο, με γνωστά ελληνικά και διεθνή μουσικά κομμάτια. Την μουσική θα διευθύνει ο Σμηναγός (ΜΣ) Αλέξανδρος Λιτσαρδόπουλος.

Παιδικά εργαστήρια

Ναοί και άλλα κτήρια από LEGO® εμπνευσμένα από την Ακρόπολη

Φώτισε με τις ευχές σου το Μουσείο

Στόλισε τον πέπλο της Αθηνάς